School Calendar

Loading Events

Events for January 2018

Calendar Month Navigation

Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
1
2
3
4
5
6
7
8

Staff Inset and Meetings Day

14:00 Pre-Season Hockey Training for Boys Years 7&8

14:00 Pre-Season Netball Training Years 7&8

9

TERM BEGINS

16:20 Prep, Clubs and Activities to commence as usual

10
11

16:20 Team Practices commence (Year 5)

12
13

13:30 1st XI Hockey v Witham Hall (A)

14:00 U11A & U10A Football v Witham Hall (A)

14:30 2nd XI Hockey v Witham Hall (A)

14
15
16

13:00 Bedfordia Cross-Country Championships at Lincroft School – Years 5&6 Boys & Girls (A)

17

14:30 1st XI Hockey v Oakham (H)

14:30 3rd XI & 4th VII Hockey v Oakham (A)

14:30 U10A,B&C Football v Warwick (H)

18

08:50 Assembly – NSPCC Childline

12:00 Year 8 Yearbook Photos

19

Year 4 Coil Pot Workshops

20

13:00 1st VII Netball Tournament at Foremarke Hall (A)

14:00 1st XI Hockey v Foremarke Hall (H)

14:00 3rd XI Hockey v Foremarke Hall (A)

21
22

14:30 Spratton Hall Cross-Country Relays (H)

23

08:50 Senior House Maths Competition

15:00 U9A,B,C&D Football v Warwick (A)

24

14:00 1st XI Hockey v Maidwell Hall (H)

14:30 U11A&B Football v Wellingborough (H)

14:30 U10A,B&C Football v Wellingborough (A)

25

NSPCC Childline Talk with Years 5&6

15:00 U9A,B,C&D Football Quadrangular at Wellingborough (A)

15:00 U9A,B&C Netball v Bilton Grange (H)

26

08:50 Assembly with 6B

10:30 Warwick Cross-Country for Years 5&6 Girls (A)

15:00 Years 7&8 House Cross-Country (H)

27

07:00 Years 6 – 8 Digital Leaders BETT Trip

10:30 1st XI Hockey v Bedford Modern (A)

11:00 U11A, U10A,B&C Football v Fairfield (H)

28
29

16:50 Year 7 Scholarship Information Talk for Parents in the Hunter Hall

17:30 Year 7 Paris Trip Information Evening for Parents and Pupils in the Hunter Hall

30

08:50 Junior House French Competition

11:00 Cake Sale

15:00 U9A&B Football v Bedford Modern (A)

31

14:30 1st VII & 2nd VII Hockey v Beachborough (H)

14:30 3rd VII Hockey v Beachborough (A)

14:30 U11A&B Football v Beachborough (H)

1

08:30 Bloxham ‘Apprentice Challenge’ – Year 6 Team

14:30 U9A&B Netball v Wellingborough (A)

15:00 U9A,B,C&D Football v Akeley Wood (A)

2

08:50 Assembly with Mrs Kerr-Dineen, Head of Oundle School

12:00 In2 Hockey Tournament – U13A & U11A Boys (H)

3

10:00 U8A Football Festival at Winchester House (A)

14:00 1st XI Hockey v Bilton Grange (H)

14:00 3rd XI Hockey v Bilton Grange (A)

4
+ Export Events